Průběh pobytů ve tmě

  • Informace k pobytu

      Pobyt ve tmě je třeba si předem osobně objednat. Pobyt začíná vstupem do chatky, kdy si po seznámení se s prostorem a vybavením (způsobem ovládání audionahrávek apod.) zhasneš. Dále jsou již všechny Tvé aktivity každodenního života prováděny potmě. Jsi zde zcela sám až na krátké návštěvy opatrovníka, přicházejícího jednou denně a přinášejícího dvě porce stejného vařeného jídla k obědu a večeři. V tuto dobu je zde prostor pro sdílení Tvých zážitků, vhledů a pochopení. Nedoporučuje se komunikovat s vnějším světem, neboť celý podpůrný prostor tmy je zasvěcen komunikaci vnitřní - sama se sebou. Pokud se rozhodneš pobyt ve tmě ukončit, můžeš si kdykoli rozsvítit a chatku opustit.

  • Místo pobytu

      Vědomá tma v podobě zatemněné chatky, vybudované za účelem dlouhodobých pobytů ve tmě, stojí na zahradě domu na okraji obce Bruzovic, mezi Frýdkem-Místkem a Havířovem.

  • Délka pobytu

      Doporučuje se nejméně jednotýdenní pobyt na sedm nocí, například od soboty do soboty. Za tuto dobu je s podporou tmy vytvořen dostatečný prostor pro nová spojení jedince s jeho jemnými vnitřními světy. Při opakovaných pobytech je možné délku pobytu prodloužit až na 2 - 7 týdnů za účelem prohloubení zážitku.

  • Vybavení prostoru Vědomé tmy

      Dřevěná, tepelně izolovaná chata je vybavena jednoduše a účelně. Je utěsněna tak, že do ní zvnějšku neproniká žádné světlo. V chatce je k dispozici elektřina a teplá voda, je vyřešeno větrání. Chatka je rozdělena na dvě místnosti - obytnou část a předsíňku se sociálním zařízením. V obytné části o půdorysném rozměru 3 x 3 metry se nachází postel, elektrický přímotop s termostatem, teplá peřina (v létě lehčí přikrývka), polštář, karimatka na cvičení, meditační polštářky na sezení, CD přehrávač s USB portem, přehrávající i formát souboru mp3, v létě pak ještě přenosný ventilátor. Povlečení si bereš s sebou, případně je možné jeho zapůjčení za poplatek 100 Kč. V místnosti je dostatečný prostor pro různá tělesná cvičení - jógu, či-kung a podobně, jakož i meditaci a spontánní tanec. V předsíňce o půdorysu 1,5 x 3 metry je hygienické zázemí: suché WC, bidet, umyvadlo a sprchový kout. WC je řešeno jako separační, to znamená, že se na "malou" chodí do bidetu a na "velkou" do odvětrávaného suchého WC.

  • Co s sebou

      Kromě předmětů osobní potřeby oceníš pohodlné oblečení, ručník, v zimě přezůvky či teplé ponožky, případně sluneční brýle připravené pro den opuštění chatky a vlastní povlečení. V chatce je potřeba dát si pozor na technické přístroje vydávající světlo - např. mobil, flash disk a jiné s displejem či světelnou kontrolku, působí rušivě.

  • Příjezd a odjezd

      S pobytem ve tmě se začíná v den zahájení nejdříve ve 14 hodin, nejpozději v 19 hodin, po předběžné domluvě je možné i jinak. V den ukončení je Ti chatka k dispozici ještě dopoledne do 12té hodiny. V den odjezdu je dobré si ráno v chatce na delší dobu dle Tvého uvážení (např. půl hodiny) nejdříve rozsvítit lampu s tlumeným světlem, či si otevřít dveře ven a navykat si na denní světlo. Při postupném vycházení ze tmy si naše tělo zvyká poměrně dobře, přesto je dobré si po opuštění chatky nechat časoprostor pro sebe - třeba ve formě procházky po okolních loukách a lesích. Zde, v podpůrné náruči přírody se Tvé intenzivně nabité zážitky ze tmy přirozeněji a snadněji propojí s Tvou každodenní realitou.

  • Jídlo a pití

      V chatce je k dispozici dostatečné množství jablek a čerstvě praženého müsli ke snídani a ke svačinám. Opatrovník přináší do chatky každý den dvě termomisky s porcemi stejného jídla na oběd a večeři toho dne. Jídlo je vegetariánské z pečlivě procítěných surovin, stejné, jako si připravujeme pro sebe. Případné drobné požadavky na stravu lze domluvit na místě, jakož i možnost zařazení očistného půstu. Pokud jsou větší požadavky na změnu v jídle (např.dieta), je vhodné ji předem konzultovat s opatrovníkem. Voda k pití je z naší studny, je pitná a lahodná. V případě zájmu je možné si objednat u opatrovníka termosku s teplým bylinkovým čajem.

  • Umožnění pobytu

      Pobyt ve tmě je individuálně prožíván jako jedinečný a neopakovatelný zážitek umožňující prožívání nejniternějších stavů bytí splétajících se z osobního a nadosobního, ponejvíce je záměrem propojení na vyšší jáství - inteligenci srdce účastníka pobytu. S hlubokým respektem ke každému je ctěna jeho individuální stezka, podporována samostatnost a zodpovědnost za své myšlenky i činy v duchu celistvosti a ve spolupráci s intuitivní inteligencí srdce.

Chatika